Опір поліцейському

Поліцейські патрулі взяли за звичку зупиняти пересічних громадян для перевірок, а деяких громадян такі ситуації з різних причин вводять у стан афекту. На мітингах же контакт із правоохоронцями в принципі неминучий. Тому корисно розібратися, як себе поводити з поліцією можна, а як — не бажано.

Поліція — це орган виконавчої влади, що володіє правом застосовувати примус, в тому числі й у виді застосування сили чи погрози її застосування до порушників.

Але що робити коли застосування сили стає надмірним і де знаходиться ця тонка межа? Тим більше, що КК у статті 342 встановлює кримінальну відповідальність за протидію виконанню поліцією службових повноважень.

Верховний суд у постанові № 444/2115/17 від 20.10.2020 каже, що опір чинити можна. У випадку, якщо насильство з боку поліцейського є невиправданим або надмірним.

Невиправданим є насильство, незастосування якого не завадило б правоохоронцю виконати свою роботу. Надмірним, у свою чергу — насильство, що перевищує мінімальний достатній рівень фізичного впливу на правопорушника.

Тобто, якщо ви не робите ніяких фізичних випадів, вас не мають права заламати чи повалити на землю. Якщо ж фізична агресія з боку правопорушника є, реакція з боку поліції повинна бути націлена на знешкодження нападника, а не на те, щоб дати здачі.

Стаття 43 Закону «Про національну поліцію» вимагає, щоб поліцейський заздалегідь попередив особу про намір застосувати фізичну силу та надав достатньо часу для виконання законної вимоги.

Що в будь-якому випадку не є опором:
— Особа відштовхує поліцейського, щоб запобігти удару;
— Особа займає оборонну позицію чи закриває обличчя від удару;
— Особа хапається за одяг поліцейського, щоб запобігти падінню;
— Інші інстинктивні реакції на насильство та намагання відвернути небезпеку для життя та здоров`я;

Ця інформація може бути ефективно застосована за наявності доказів (очевидно, найефективнішим є відеозапис). Пам’ятайте, що ви маєте право фіксувати всі дії поліції, тому фіксуйте все на телефон або відеореєстратор, або просіть зробити це когось за вас.

До того ж, незайвим буде нагадати поліцейському про те, що його дії є неправомірними, перед тим, як чинити законний супротив — чим раніше, тим краще.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *