ВС пояснив, яка помилка, допущена апеляційним судом у рішенні, не є опискою і може бути виправлена лише касаційним судом

Допущення апеляційним судом помилки при призначенні покарання не є опискою, яка може бути виправлена цим судом самостійно. Вирішення питання щодо виправлення такої помилки належить до компетенції суду касаційної інстанції.
Про це йдеться в постанові Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, який розглянув касаційні скарги прокурора та захисника особи, зокрема, на вирок апеляційного суду та ухвалу цього ж суду про виправлення описки у вироку.

Відповідно до вироку міського суду особу визнано винуватою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 185 КК України (крадіжка, вчинена повторно), та призначено покарання у виді арешту на строк 3 місяці. Апеляційний суд скасував вирок місцевого суду в частині призначеного покарання та постановив новий вирок, яким призначив особі покарання у виді позбавлення волі на 1 рік. Ухвалою апеляційного суду виправлено описку, допущену в резолютивній частині вироку, і зазначено, що особі призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 1 рік 6 місяців.

ККС ВС скасував вирок апеляційного суду та ухвалу цього ж суду про виправлення описки у вироку і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Як зазначено у постанові ККС ВС, з аудіозапису судового засідання вбачається, що апеляційний суд після виходу з нарадчої кімнати проголосив у присутності учасників судового провадження вирок, яким, крім іншого, призначив особі покарання у виді позбавлення волі на строк 1 рік 6 місяців. Однак у резолютивній частині вироку апеляційного суду зазначено про призначення особі іншого строку покарання – 1 року позбавлення волі. Саме в такій редакції вирок було надіслано засудженому, прокурору та іншим учасникам судового провадження.

Допущення такого порушення під час ухвалення вироку є неприйнятним, адже це ставить під сумнів законність ухваленого рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 379 КПК України суд має право за власною ініціативою або за заявою учасника кримінального провадження чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.

З матеріалів провадження видно, що апеляційний суд ініціював розгляд питання про виправлення описки у вироку. При цьому постановлена апеляційним судом ухвала, якою внесено зміни у резолютивну частину вироку та погіршено становище засудженого, не ґрунтується на законі, оскільки виправлення допущених у вироку описок допускається, якщо це не стосується зміни суті судових рішень. Натомість вирішення питання щодо допущених апеляційним судом порушень при призначенні покарання віднесено до компетенції суду касаційної інстанції, і такі порушення не є опискою, яка може бути виправлена судом апеляційної інстанції самостійно.

Детальніше з текстом постанови ККС ВС у справі № 127/8685/19 (провадження № 51-3931км20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/92902884.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *